„Daj dzieciom dobrą wolę, daj wysiłkom ich pomoc, ich trudom błogosławieństwo. Nie najłatwiejszą prowadź ich drogą, ale najpiękniejszą.”
Janusz Korczak

W deszczowy piątek 27 października klasy I-III oraz grupy przedszkolne spotkały się w ogrodzie szkolnym, aby wspólnie zasadzić „Jabłonkę Przyjaźni”, która ma upamiętnić wspaniałego pedagoga i przyjaciela dzieci – Janusza Korczaka.

Jabłoń jest symbolem miłości, miłości jaką Janusz Korczak darzył najmłodszych. Korczak marzył o czasach, w których urzeczywistnione zostanie prawo dziecka do szacunku, życia w pokoju i w radości. Uczył, jak kochać dzieci, jak dostrzec ich potrzeby i możliwości.
Tego dnia, cała społeczność szkolna zaangażowała się również w stworzenie „Kapsuły Czasu Szkoły Podstawowej nr 2 w Spytkowicach”. Kapsuła była wspaniałym pomysłem na zapisanie naszej historii, która odnaleziona przez kolejne pokolenia przywróci o nas pamięć. W kapsule znalazły się prace stworzone przez uczniów i przedszkolaki oraz modlitwa Janusza Korczaka. Pani Dyrektor Laura Kornaś wspólnie z dziećmi i nauczycielami zakopała „Kapsułę Czasu” w pobliżu „Jabłonki Przyjaźni”. Ten dzień był niezwykle ważny nas wszystkich.