8 marca 2024 r. wybraliśmy się wspólnie: klasy 1-3 i zerówka na jedną z najbardziej niezwykłych lekcji w równie niezwykłym miejscu – do podziemnej szkoły w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Zaplanowaliśmy tam warsztaty w dwóch grupach. Starsi zwiedzali i pracowali na zajęciach pt. „Bajtel szychta”, a zerówkowicze byli „Małymi pomocnikami sztygara”.

Przed wyruszeniem na trasę kopalni przewodnicy podzielili nas grupy. Każdy z nas założył na siebie ubranie robocze i zjechaliśmy windą 32 m w głąb kopalni. Tam czekała nas ciężka praca w ciemnościach narzędziami, których używali górnicy dawno temu. Rąbaliśmy kilofem węgiel, piłowaliśmy piłą „moja- twoja” kłodę drewnianą, ładowaliśmy łopatami węgiel do taczek. Pod okiem przewodnika przeszliśmy kurs pierwszej pomocy pod ziemią i uczyliśmy się zachowań w razie pożaru. Nasi młodsi koledzy zwiedzili miejsca, które liczą ponad 200 lat, przeszli chodnikiem, który cały został wykuty w węglu i czasami był bardzo wąski i niski. Na sam koniec na wszystkich czekała wyjątkowa przejażdżka autentyczną kolejką górniczą, Karlikiem!
Zajęcia bardzo nas zmęczyły, ale byliśmy pełni wrażeń, zdobyliśmy dużo wiedzy na temat pracy górnika i wyglądu kopalni. Po pożegnaniu się z przewodnikiem tradycyjnym „Szczęść Boże” zakupiliśmy pamiątki i wyruszyliśmy w drogę powrotną. To był wspaniały dzień.