„Od uprawy do potrawy” – warsztaty w Tesco w Tychach

19 marca 2019r. wybraliśmy się na warsztaty związane z promocją zdrowej żywności pod hasłem „Od uprawy do potrawy” do Supermarketu Tesco w Tychach.Przygodę ze zdrowym odżywianiem rozpoczęli uczniowie z klasy 0 – II. Najmłodsi dowiedzieli się między innymi jak robić listę zakupów, aby nie kupić za dużo i nie wyrzucać jedzenia , jak prawidłowo czytać etykiety i odkodować jajko, poznali piramidę żywienia oraz próbowali nowych smaków. Cała wyprawa przeprowadzona była przez pracownika Tesco w formie gry terenowej. Dzieci rozwiązywały wiele zagadek, wysłuchały ciekawych informacji o pochodzeniu warzyw, owoców i ziół, z mapą wędrowali między sklepowymi regałami i szukali półek ze zdrową żywnością. Znajdowali także nalepki, które potem zostały wykorzystane do wykonania piramidy zdrowego żywienia.

Na koniec samodzielnie wykonywali jogurty z dodatkiem ulubionych owoców, które wszystkim smakowały. Program ten to odpowiedź na problemy żywieniowe u dzieci i marnowanie żywności. Projekt uczył jak zamieniać słodycze na zdrowe przekąski, pogłębiał wiedzę o pochodzeniu i sezonowości produktów, a co za tym idzie uczył różnicowania diety w zależności od pór roku oraz bazowania na regionalnych produktach. Będzie to na pewno inspiracja, by na co dzień wybierać produkty pełnowartościowe