Wycieczka do Pracowni Artystycznej ,,ARMAR" w Krakowie.

„Wydmuchana ustami mistrza, okrągła, pękata, przystojna, wymalowana pięknie, brokatem zdobiona, pyszni się jak dama dostojna. Zawieszona na zielonej gałązce, puszy się lametą okryta, szklana, krucha, pięknej urody, bombka blaskiem światełek spowita.”

Teresa Rutkowska-Wojciechowska

21 grudnia 2018 roku uczniowie „Spytkowickiej Dwójki” oraz przedszkolaki z rodzicami brali udział w wycieczce do Pracowni Artystycznej ,,ARMAR" w Krakowie. Zapoznali się tam z procesem wytwarzania i ozdabiania bombek choinkowych.

W trakcie zwiedzania fabryki dzieci uczestniczyły w warsztatach i malowały własne bombki. Na jednokolorowych bombkach tworzyły fantazyjne wzory własnego pomysłu. Farby i brokat skrzący się wszystkimi kolorami tęczy silnie zadziałał na wyobraźnię dzieci, które z wielkim entuzjazmem ruszyły do malowania. Korzystając z serdecznej i fachowej pomocy pracowników fabryki, po chwili każde dziecko było już właścicielem „najpiękniejszej bombki świata”. Tym samym dzieci mogły zobaczyć, ile pracy, wysiłku i cierpliwości wymaga przygotowanie bombki do sprzedaży

Po warsztatach uczniowie obejrzeli film przedstawiający technologię tworzenia bombek. Następnie udali się na zwiedzanie kolejnych sal. Mogli przyjrzeć się etapom produkcji ozdób choinkowych. Te etapy to: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie, dekorowanie i pakowanie. W „srebrzalni” zobaczyli, jak powstają szklane ozdoby za pomocą związku chemicznego azotanu srebra. Wszystkie bombki malowane są w tradycyjny sposób, zachowując ręczny charakter wytwarzania. Praca ta wymaga niezwykłej precyzji, trudu i poświęcenia. Dzieci odwiedziły również sklep firmowy, gdzie mogli zakupić piękne ozdoby.
Największe niespodzianki były przewidziane jednak na koniec wycieczki. Każdyz uczestników otrzymał bombkę ze swoim imieniem oraz te bombki, które udekorował.
        W doskonałych humorach wróciliśmy do naszej szkoły gdzie czekali na nas rodzice
. Własnoręcznie ozdobioną bombkę, uczniowie będą mogli zawiesić na swojej choince.